COUNCIL 2020-2021

C. GOLLIER

PRESIDENT
CHRISTIAN GOLLIER

PHOEBE FINAL

PRESIDENT ELECT
PHOEBE KOUNDOURI

carraro

PAST PRESIDENT
CARLO CARRARO

C. FISCHER

COUNCIL MEMBER (2018-2021)
CAROLYN FISCHER

M. LOUREIRO

COUNCIL MEMBER (2018-2021)
MARIA LOUREIRO

RRR

COUNCIL MEMBER (2020-2023)
SIMON DIETZ

MARITA

COUNCIL MEMBER (2020-2023)
MARITA LAUKKANEN

eberle

SECRETARY GENERAL
MONICA EBERLE

AUDITORS

Giovanni Diaz and Davide Vianello, Accountants, Venice, Italy.

FORMER PRESIDENTS AND COUNCIL MEMBERS

Carlo Carraro, Christian Gollier, Lucas Bretschger, Mireille Chiroleu-Assouline, Astrid Dannenberg, Carolyn Fischer (vice-president 2018), Maria Loureiro (vice-president 2019), Monica Eberle (Secretary General)

Lucas Bretschger, Carlo Carraro, Anil Markandya, Valentina Bosetti, Mireille Chiroleu-Assouline, Astrid Dannenberg, Karen Pittel, Monica Eberle (Secretary General)

Anil Markandya, Karine Nyborg, Lucas Bretschger, Valentina Bosetti, Timo Goeschl, Phoebe Koundouri, Karen Pittel, Monica Eberle (Secretary General)

Karine Nyborg, Partha Dasgupta, Anil Markandya, Timo Goeschl, Phoebe Koundouri, Matti Liski, Catarina Roseta-Palma, Monica Eberle (Secretary General)

Partha Dasgupta, Thomas Sterner, Karine Nyborg, Barbara Buchner, Anne Sophie Crepin, Matti Liski, Catarina Roseta-Palma, Monica Eberle (Secretary General)

Thomas Sterner, Partha Dasgupta, Anastasios Xepapadeas, Barbara Buchner, Anne Sophie Crepin, Santiago Rubio, Sjak Smulders, Monica Eberle (Secretary General)

Anastasios Xepapadeas, Thomas Sterner, Frank J. Convery, Nick Hanley, Katrin Millock,Santiago Rubio, Sjak Smulders, Monica Eberle (Secretary General)

Frank J. Convery, Anastasios Xepapadeas, Nick Hanley, Klaus Conrad, Cathrine Hagen, Johan Eyckmans, Katrin Millock, Monica Eberle (Secretary General)

Klaus Conrad, Alistair Ulph, Christoph Böhringer, Carlo Carraro, Jean-Charles Hourcade, Karine Nyborg, Cees Withagen

Alistair Ulph, Aart de Zeeuw, Scott Barret, Maria Cunha e Sa, Robin Mason, Olli Tahvonen, Anastasios Xepapadeas

Aart de Zeeuw, Domenico Siniscalco, Lars Bergman, Erwin Bulte, Frank Convery, Charles Perrings, Thomas Sterner

Domenico Siniscalco, Rüdiger Pethig, Scott Barrett, Frank Convery, Michael Hoel, Alessandro Lanza, Anastasios Xepapadeas

Rüdiger Pethig, Henk Folmer, Frank Convery, Michael Hoel, Per-Olov Johansson, Alessandro Lanza, Domenico Siniscalco

Henk Folmer, Karl-Göran Mäler, Juan Martinez-Alier, Ignazio Musu, Rüdiger Pethig, Domenico Siniscalco